Şcoala Sfânta Maria - Brăila
- baza materială -
Bibliotecă şcoală

Şcoala ”Sf. Maria” dispune de săli de clasă spaţioase şi luminoase, dotate cu mobilier ergonomic. Fiecare sală este dotată cu tablă cu două părţi laterale mobile de culoare verde cu suprafaţă ceramică şi magnetică, precum şi tablă Flipchart, cât şi cu materiale didactice auxiliare necesare fiecărei clase de elevi.

Materialele didactice moderne: aparatură audio-video, televizor, ecran de proiecţie, diaproiector, retroproiectoare precum şi accesorii aferente acestora (marker, folie), reprezintă o gamă variată de prezentare a activităţilor didactice cât mai atractiv.

Materialele didactice auxiliare precum: seturi de instrumente muzicale, 3 orgi electronice, 3 chitare, metalofon, hărţi, glob pământesc, planşe didactice pentru toate disciplinele, atlase lărgesc percepţia elevilor formând astfel cunoştinţe cât mai temeinice.

Sălile de clasă
Clasa întâi
Clasa a treia
Clasa a patra

Sălile de clasă

Laboratorul de informatică dotat cu 12 calculatoare performante, conectate la internet, asigură informaţii ştiinţifice şi educaţionale atât elevilor, cât şi cadrelor didactice.

Biblioteca - sursă de lectură pentru elevi cuprinde aproximativ 1100 de cărţi ce aparţin scriitorilor clasici. Pentru însuşirea cunoştinţelor de limbă germană există aproximativ 300 de cărţi cu poveşti, provenite din Germania.

Sala de sport are în dotare următoarele materiale: spaliere, cilindru păşitor, set pentru dezvoltarea mişcării (bastoane, cercuri, suport pentru cercuri, scânduri pentru echilibrare), mingi pentru sărituri, mingi de oină, set de tenis, saltele de gimnastică, bănci de gimnastică, etc.

Terenul de joacă în suprafaţă de 600 mp prevăzut cu teren de fotbal, teren de baschet, cu tobogan, oferă momente de relaxare atât în pauze, cât şi după orele de curs.